Kierunki studiów Studia na kierunku komparatystyka literacko-kulturowa w Toruniu - www.studiatorun.com

top
Studia na kierunku komparatystyka literacko-kulturowa w Toruniu
Studia na kierunku komparatystyka literacko-kulturowa w Toruniu

Planujesz rozpocząć studia w Toruniu na kierunku komparatystyka literacko-kulturowa? Jeśli tak, mamy dla Ciebie krótkie zestawienie najważniejszych informacji dotyczących tego kierunku oraz Torunia jako miasta akademickiego!

Jeśli dużo czytasz (i robisz to z chęcią), interesujesz się szeroko rozumianą kulturą, jesteś osobą z „otwartą głową”, a do tego masz predyspozycje językowe, to studia na kierunku komparatystyka literacko-kulturowa mogą być dla Ciebie idealnym kierunkiem.

Komparatystyka to dział literaturoznawstwa, określa się ją także mianem literaturoznawstwa porównawczego. Ta alternatywna nazwa daje doskonały obraz tego, czym zajmują się komparatyści - porównują bowiem ze sobą utwory, które należą do literatur różnych narodów lub też literaturę z innymi obszarami kultury, takimi jak muzyka, film lub malarstwo. Są to studia interdyscyplinarne.

Z uwagi na specyfikę studiów komparatystycznych ich program jest skonstruowany w taki sposób, aby studenci mogli układać plan zajęć, wybierając przedmioty pokrywające się z ich indywidualnymi zainteresowaniami. Przedmioty fakultatywne, a więc te wybierane samodzielnie przez studentów, to ponad 50% całego programu. Ważnym elementem programu studiów jest także intensywna nauka języków obcych, których znajomość pozwala pracować z tekstem literackim w oryginale.

Uczelnie w Toruniu, w ofercie których znajduje się komparatystyka literacko-kulturowa

Kandydaci na studia z zakresu komparatystyki literacko-kulturowej w Toruniu mogą podjąć naukę na Wydziale Filologicznym działającym w ramach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wydział ten znajduje się przy ulicy Fosa Staromiejska 3. Toruński UMK to jedyna polska uczelnia, na której można studiować komparatystykę na odrębnym kierunku studiów, a nie na specjalności. Są to studia licencjackie prowadzone w trybie stacjonarnym, a zatem dziennie.

Praca dla absolwenta komparatystyki literacko-kulturowej

Tym, czym przyszły komparatysta może zwrócić uwagę pracodawcy, jest między innymi znajomość języków obcych, erudycja, solidne wykształcenie humanistyczne, a także obeznanie z innymi kulturami. Studia komparatystyczne pozwalają zdobyć kompetencje poszukiwane na rynku pracy, takie jak elastyczność w myśleniu i działaniu, otwartość, samodzielność, krytycyzm czy kreatywność.

Komparatyści są przygotowani do wykonywania różnych zawodów, między innymi profesji:
•tłumacza,
•dziennikarza,
•wydawcy,
•pracownika działu relacji międzykulturowych
•pracownika placówek kulturalnych
•i tym podobne.

Studia w Toruniu

Toruń jest bez wątpienia pięknym miastem, położonym w województwie kujawsko-pomorskim. Słynie nie tylko z pierników, ale także ze starówki, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Mimo że Toruń jest dużo bardziej kameralny niż inne miasta akademickie w Polsce, to studenci, którzy zdecydowali się na studia w tym mieście, mogą liczyć na liczne atrakcje. Toruń posiada rozbudowaną i ciekawą ofertą kulturalną, z której korzystać mogą toruńscy żacy. Nie brak tutaj również okazji do rozrywki - prężnie działają bowiem kawiarnie, puby czy dyskoteki.

Dużym plusem Torunia, który wynika z faktu, iż jest sporo mniejszy niż Trójmiasto, Kraków czy Warszawa, są atrakcyjne, przyjazne studenckiej kieszeni ceny najmu mieszkań lub pokoi. Dwupokojowe mieszkanie w bliskim sąsiedztwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika można znaleźć już za około 800-1200 złotych. Pokój z kolei można wynająć już za 400 złotych!

Lektura dla przyszłego komparatysty

Książką, która świetnie wprowadzi w świat komparatystyki literacko-kulturowej, jest „Komparatystyka. Studia literackie – studia kulturowe” autorstwa Andrzeja Hejmeja. Jest to próba zdiagnozowania kondycji, w jakiej znajduje się (po)nowoczesna komparatystyka oraz sformułowania zadań, jakie ma do spełnienia w wielokulturowym świecie.Autor: Justyna Bocheńska

Data publikacji: 28.05.2017
Polecane filmy
Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Znajdź uczelnię
Znajdź kierunek

RANKING POPULARNOŚCI KIERUNKÓW

2016 2015 2014 2013 2012 2011

43.67Lekarski - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

31.69Kierunek lekarsko-dentystyczny - Gdański Uniwersytet Medyczny

31.23Aktorstwo - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

30.17kierunek lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

28.19Lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny w Lublinie

więcej

Aktualności
Tydzień Mózgu UMK

Tydzień Mózgu UMK

Wydarzenie “Tydzień Mózgu” zgromadzi w dniach 12-17 marca 2018 r. w Toruniu wybitnych specjalistów z dziedziny neuronauki. Jest to już w trzeci toruński Tydzień, który jest częścią organizowanych na całym świecie wydarzeń mających na celu popularyzację wiedzy na temat mózgu, ...

czytaj więcej >>

Nagrody dla studenckich inicjatyw UMK

Nagrody dla studenckich inicjatyw UMK

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu ProJuvenes. W gronie laureatów znalazły się Studencka Liga Piętek Piłkarskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Olimpiada Międzywydziałowa „Copernicada”. Nagrody przyznane przez środowisko studenckie zainicjowane przez Parlament ...

czytaj więcej >>

Studenci UMK w gronie laureatów Miejskiego Programu Stypendialnego

Studenci UMK w gronie laureatów Miejskiego Programu Stypendialnego

Ogłoszono laureatów tegorocznego Miejskiego Programu Stypendialnego. 54 studentów kształcących się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika znalazło się w gronie nagrodzonych stypendiami Prezydenta Torunia.

czytaj więcej >>

UMK w gronie liderów polskich szkół biznesu

UMK w gronie liderów polskich szkół biznesu

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu trafił do czołówki zestawienia opracowanego przez Eduniversal Business School. Wydział uplasował się na piątej pozycji wśród polskich szkół biznesu. Jednocześnie jednostka otrzymała trzy Palmy ...

czytaj więcej >>

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK wysoko w rankingu

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK wysoko w rankingu

Miesięcznik "Rzeczpospolita" opublikował ranking wydziałów i uczelni ekonomicznych. W najnowszym zestawieniu Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uplasował się na wysokiej siódmej pozycji.

czytaj więcej >>Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

copyright © 2016 Imedia Group 03-918 W-wa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14   formularz kontaktowy