Noc Pana Cogito w murach Muzeum Uniwersyteckiego UMK
W sobotę 16 maja Biblioteka Uniwersytecka UMK zachęca do odwiedzenia Muzeum Uniwersyteckiego UMK, gdzie odbędzie się Noc Pana Cogito. Inicjatywa ta jest realizowana w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Start zaplanowano na godzinę 17:00.
Aż do północy goście będą mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć archiwalia oraz rękopisy pochodzące z zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej i Archiwum UMK. W zestawie tym znajdą się m.in. urywki dziennika Artura Hutnikiewicza, a także korespondencja Zbigniewa Herberta kierowana do profesora Elzenberga. Eksponowane będą również dotąd niepublikowane materiały o charakterze prywatnym.
Wieczór wzbogacą także dwie prelekcje:
- 18:00 – Co skłoniło Herberta do pobytu w Toruniu? Postaci, gotycka architektura, Uniwersytet. Dwugłos dotyczący uwarunkowań herbertowskich: prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak oraz dr Milena Śliwińska;
- 21:00 – Henryk Elzenberg i Zbigniew Herbert – relacja mistrza z uczniem – wykład dr hab. Anny Supruniuk poświęcony akademickim i osobistym więziom filozofa oraz przyszłego znakomitego poety.
Dodatkowo przedstawione zostaną nieznane dotąd dokumenty archiwalne Jerzego Giedroycia, Józefa Czapskiego oraz Sergiusza Piaseckiego.
Data aktualizacji: 14-05-2026