Prawo w Toruniu
Planujesz studia w Toruniu na kierunku prawo? Sprawdź koniecznie, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i co oferuje studentom miasto Toruń! Zapraszamy do lektury!
Prawo, jako kierunek studiów, cieszy się wśród maturzystów popularnością z kilku powodów. Po pierwsze – zawód prawnika to renomowana profesja; po drugie – ukończenie studiów prawniczych umożliwia podjęcie ciekawej i dobrze płatnej pracy; po trzecie – studia, same w sobie, są elitarne. Dlatego właśnie prawo to kierunek studiów, który jest jednym z najbardziej obleganych na polskich uczelniach.
Kandydatów na studia prawnicze nie odstrasza ani duża konkurencja w walce o miejsce na wybranej uczelni, ani fakt, że studia na prawie są wymagające. Studenci prawa w toku studiów przyswajają mnóstwo informacji – ważne, aby kandydat na takie studia, miał dobrą pamięć, szybko się uczył, potrafił myśleć logicznie i kojarzyć fakty, a także swobodnie formułować swoje myśli.
Uczelnie w Toruniu, które oferują kierunek prawo
• Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika, Wydział Prawa i Administracji, ul. Jurija Gagarina 15
W ofercie tej uczelni znajdują się studia na kierunku prawo (jednolite studia magisterskie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym) oraz na kierunku prawo w ochronie środowiska (studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne)
• Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, ul. Młodzieżowa 31a
Uczelnia ta prowadzi kierunek: prawo w biznesie (studia I stopnia, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym). Dostępne specjalności w ramach tego kierunku to: prawo i finanse w praktyce; prawo i zarządzanie w praktyce; prawo podatkowe w firmie; International Business (studia po angielsku).
Prawo i zarządzanie w praktyce można studiować także jako specjalność na kierunku zarządzanie, a prawo i finanse w praktyce jako specjalność na kierunku finanse i rachunkowość.
Praca dla absolwenta prawa
Absolwenci prawa najczęściej decydują się po ukończeniu studiów na zdobywanie kolejnych szczebli specjalizacji w zawodzie. Pierwszym etapem jest w takim przypadku rozpoczęcie aplikacji – np. adwokackiej, radcowskiej, sądowej, prokuratorskiej czy notarialnej. Po ukończeniu aplikacji absolwenci podejmują pracę zgodnie z ukończoną aplikacją. Mogą więc pracować jako adwokaci, radcy prawni, sędziowie, prokuratorzy czy notariusze.
Ukończenie prawa daje możliwość znalezienia ciekawej oraz dobrze płatnej pracy. Absolwenci tego kierunki, nawet bez ukończenia aplikacji, pracować mogą min. jako eksperci w urzędach administracji centralnej lub lokalnej, w instytucjach publicznych, w działach prawnych przedsiębiorstw czy też organizacji NGO, w bankach, firmach ubezpieczeniowych oraz brokerskich.
Studia w Toruniu – czy warto?
Toruń jest klimatycznym miastem, z urokliwym średniowiecznym zespołem miejskim, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Śmiało można określić go mianem miasta studenckiego. Oferuje studentom m.in. rozwiniętą ofertę kulturalną. W mieście działa kilkanaście kin i teatrów, muzea, galerie sztuki, odbywa się tu także rokrocznie kilkadziesiąt festiwali. W Toruniu jest także wiele miejsc, gdzie po zajęciach można spotkać się ze znajomymi, potańczyć czy posłuchać muzyki na żywo.
Dużym atutem Torunia jest fakt, że wynajem pokoju lub mieszkania jest tutaj stosunkowo niedrogi. Toruń jest pod względem kosztów najmu jednym z najtańszych miast studenckich w Polsce. Dla przykładu, na Bielanach – dzielnicy w pobliżu kampusu UMK – można wynająć dwupokojowe mieszkanie w dobrym standardzie za ok. 1000 zł. Jednoosobowy pokój do wynajęcia to z reguły koszt ok. 500 zł.
Lektura branżowa
Przyszłych prawników wypadałoby odesłać do lektury Kodeksu Cywilnego lub Kodeksu Karnego, my jednak polecamy podręcznik pod red. Marka Chmaja, „Historia. Repetytorium dla kandydatów na studia prawnicze, historyczne, politologiczne i socjologiczne”. Jest to podręcznik, który systematyzuje najważniejsze zagadnienia historii powszechnej – pomoże w przygotowaniach do matury!
autor: Leszek Strąk
Data publikacji: 20-10-2016